Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej jest od 2008 r. organizatorem Ogólnopolskiego Podkarpackiego Konkursu Chemicznego im. Ignacego Łukasiewicza. W konkursie corocznie bierze udział ponad 300 uczniów z kilkudziesięciu szkół z całej Polski, najliczniejsze grupy reprezentują województwa: lubelskie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie.
Zawody są trójetapowe: I etap odbywa się w szkołach, zaś pozostałe mają miejsce w salach wykładowych oraz laboratoryjnych Uczelni. W części pisemnej etapu I, II i III młodzież rozwiązuje zadania problemowe, natomiast w „ścisłym finale” (etap IIIB) mierzy się z oznaczeniami jakościowymi lub ilościowymi w laboratorium analitycznym.
Komitet organizacyjny Konkursu tworzą pracownicy Wydziału Chemicznego PRz oraz nauczyciele chemii pracujący w podkarpackich szkołach.
Uczniowie rywalizują nie tylko o nagrody indywidualne fundowane przez sponsorów, ale także o trofeum w klasyfikacji zespołowej. Nagrodą główną w klasyfikacji zespołowej, przekazywaną na ręce dyrekcji szkoły, jest replika lampy skonstruowanej przez Ignacego Łukasiewicza.
Duże zainteresowanie młodzieży biorącej udział w kolejnych edycjach Konkursu, ich entuzjazm i zapał podczas wszystkich zorganizowanych etapów zawodów wskazują, że podjęta przez Wydział Chemiczny inicjatywa była potrzebna. Konkurs propaguje i rozwija zainteresowanie chemią oraz zwraca uwagę na rangę przedmiotu.
Patronat nad Konkursem sprawuje Rektor Politechniki Rzeszowskiej, Marszałek woj. podkarpackiego, Prezydent m. Rzeszowa oraz rzeszowski oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego.