Międzynarodowa konferencja naukowa, pn. „International Workshop on Surface Modification for Chemical and Biochemical Sensing, SMCBS’2023” ma charakter interdyscyplinarny. Obejmuje zagadnienia z pogranicza chemii, biologii, fizyki, inżynierii materiałowej i mikroelektroniki. Elementem spinającym wszystkie te dziedziny jest końcowy „produkt” podejmowanych prac badawczych, tj. czujniki chemiczne i biochemiczne oraz procedury selektywnych oznaczeń wybranych analitów. Chemo- i bioczujniki to stosunkowo proste i tanie narzędzia analityczne i bioanalityczne stosowane w analizie laboratoryjnej, analizie jakości żywności, materiałów i towarów, toksykologii środowiska, diagnostyce klinicznej i innych. Zastosowanie tych narzędzi obniża koszt i czasochłonność oznaczeń zapewniając lepsze i bardziej przyjazne dla środowiska warunki ich wykonania, docelowo poprawiając efektywność analiz laboratoryjnych i badań diagnostycznych. Chemo- i bioczujniki nowej generacji muszą charakteryzować się wysoką czułością i selektywnością. Te dwa kluczowe parametry analityczne można kontrolować odpowiednio modyfikując powierzchnię wybranych przetworników sygnału analitycznego. W tej perspektywie szczególnie ważne jest poszukiwanie i przedyskutowanie nowych rozwiązań naukowo-technicznych w zakresie chemii powierzchni, w tym zjawisk zachodzących na granicach faz ciało stałe/gaz i ciało stałe/roztwór. Stąd też głównym celem organizowanej Konferencji SMCBS’2023 jest wymiana doświadczeń i myśli naukowej w następujących obszarach:
· reakcje chemiczne przebiegające na granicy faz ciało stałe-ciecz i ciało stałe-gaz
· samoorganizujące się monowarstwy (ang. self-assembled monolayers, SAMs)
· warstwy Langmuira i Langmuira-Blodgett (LB)
· przygotowanie i właściwości selektywnych błon (membran)
· elektrody modyfikowane chemicznie
· elektrody modyfikowane polimerami
· elektrody modyfikowane enzymami
· nowoczesne techniki i przyrządy do badań powierzchni
· przetwarzanie sygnału, techniki detekcji, miniaturyzacja układów pomiarowych
· nanotechnologia
Konferencja SMCBS’2023 to znakomita okazja do nawiązania i podtrzymania współpracy między naukowcami z kraju i z zagranicy, realizującymi badania ww. tematyce. Ponadto młodzi pracownicy nauki będą mieli wyjątkowe okazje wysłuchania wykładów wybitnych przedstawicieli świata nauki w wymienionych dziedzinach.
Dzięki dofinansowaniu pozyskanemu, między innymi, z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu Doskonała Nauka II, organizatorzy konferencji mogą zaoferować atrakcyjną opłatę konferencyjną, pokrywającą: czterodniowe zakwaterowanie w hotelu, pełne wyżywienie, wstęp na wydarzenia naukowe i towarzyskie, materiały warsztatowe oraz transport autobusowy pomiędzy centrum Warszawy a miejscem wydarzenia.